Simptomi un diagnostikas metodes
Simptomi
Vēzis pieder slimību grupai, par kuru var signalizēt gandrīz jebkura simptomu grupa. Simptomi ir atkarīgi no tā, kur audzējs attīstās, cik liels tas ir un cik daudz apkārtējos orgānus tas ietekmē. Ja vēzis ir izplatījies organismā (metastāzes), tad simptomi var parādīties jebkurā ķermeņa daļā. Tajā pašā laikā var būt gadījumi, kad neviens simptoms neliecina par vēzi, un audzējs, it kā nemanot, izaug liels, piemēram, aizkuņģa dziedzera audzējs var attīstīties nepamanīts, jo bieži nedod nekādus „signālus”.
Audzēju simptomi var būt arī visai izplatīti: nervozitāte, nogurums vai svara zaudējums. Reizēm cilvēki ignorē simptomus, neatzīst tos par nozīmīgiem, vai arī baidās no tā, ka būs jāiet pie ārsta. Tajā pašā laikā, protams, daudzi simptomi ir tik izplatīti un vispārīgi, piemēram, nogurums. Katrs simptoms, kas liek šaubīties par veselību, ir jāpastāsta ārstam.
Biežāk izplatītie simptomi un iespējami signāli: neizskaidrojams svara zaudējums, nogurums, nervozitāte, sāpes, kā arī acīmredzamas izmaiņas ādā.
Specifiski simptomi:
- gremošanas vai rīšanas traucējumi;
- izmaiņas zarnu un urīnizvades darbībā;
- ilgi nedzīstoša čūla uz ādas vai gremošanas traktā;
- asiņošana;
- sabiezējums vai kunkulis krūtīs vai kādā citā ķermeņa daļā;
- limfmezglu palielinājums, pietūkums;
- izmaiņas dzimumzīmēs vai kārpās;
- ilgstošs klepus vai aizsmakums.
Ļaundabīga audzēja noteikšanai lieto dažādas izmeklēšanas un diagnostikas metodes:
Biopsija - tiek veikta, lai pārliecinātos, vai atrastais audzējs ir vēzis. Mēdz būt ļaundabīgi audzēji jeb vēzis un labdabīgi audzēji, kas nav vēzis. Ārsts paņem audu paraugu ar garas adatas palīdzību (adatas biopsija) vai arī veidojot nelielu iegriezumu (ķirurģiskā biopsija).
Asinsaina – mērķis ir pārbaudīt, kā mainās asins sastāvs pēc medikamentu lietošanas un kā mainās šūnu stāvoklis. Medicīnas darbinieks, ievadot adatu vēnā (parasti rokā), paņem asins paraugu.
Kaulu smadzeņu aspirācija - ar adatas palīdzību tiek paņemts neliels šūnu paraugs no kaula (parasti tas ir no gūžas kaula), un zem mikroskopa tiek izpētīti šūnu paraugi no kaulu smadzenēm.
Datorizētā aksiālā tomogrāfija (CT vai CAT skenēšana) – izmantojot rentgenstarus un datoru, tiek radīts trīsdimensionāls (3D) ķermeņa attēls no iekšpuses. Pacients, guļot uz galda, tiek virzīts cauri tuneļveida iekārtai, un procedūras laikā tiek uzņemti vairāki rentgenuzņēmumi.
Magnētiskā rezonanse - izmantojot radio un magnētiskos viļņus, tiek izveidoti orgānu un audu attēli. Tas notiek, pacientam guļot uz galda, viņš tiek virzīts cauri tuneļveida iekārtai un procedūras laikā ķermenis vairākas minūtes tiek skanēts ar magnētiskās rezonanses aparatūras palīdzību. Šī metode ir ļoti precīza un daudzos gadījumos sniedz plašāku informāciju kā datortomogrāfija.
Pozitronu emisijas tomogrāfija (PET skenēšana) - pacientam tiek veikta speciāla indikācijas krāsvielas injekcija, un pēc tam iekārta veic kompjuterizētu attēlu izveidi, lai izveidotu kompjuterizētus vēža skarto apgabalu attēlus no ķermeņa iekšpuses.
Mugurkaula punkcija - ar adatas palīdzību no mugurkaula muguras lejas daļā tiek paņemts šķidruma paraugs, lai izpētītu mugurkaula šķidruma paraugu ar mikroskopa palīdzību.
Ultrasonogrāfija - medicīnas darbinieks pa pacienta ķermeni virza nelielu ierīci, un, izmantojot augstas frekvences skaņu viļņus, datorā redzami iekšējo orgānu un audu attēli. Tā ļauj saskatīt tādus orgānus kā nieres, aknas, dzemdi, prostatu, sirdi, aizkuņģa dziedzeri, vairogdziedzeri, lielos asinsvadus un limfvadus.
Rentgens - pacients guļ uz galda vai ir novietots pretī rentgena aparatūrai, ar kuras palīdzību un izmantojot rentgena saturs tiek veikti rentgenuzņēmumi, lai izveidotu un iegūtu ķermeņa iekšējo orgānu un audu attēlu.
Limfas angiogramma – mērķis ir iegūt limfātiskās sistēmas attēlus, ko uzņem ar rentgenu pēc īpašas krāsvielas ievadīšanas, lai izceltu limfmezglus un limfvadus.
Endoskopija – izmeklējumā tiek izmantota elastīga stikla šķiedru caurule ar videokameru (rīklei – faringoskopija, balsenei – laringoskopija, barības vadam – ezofagoskopija, kuņģim – gastroskopija, 12-pirkstu zarnai – duodenoskopijai, resnajai zarnai – kolonoskopija, urīnpūslim – cistoskopija, elpošanas orgāniem – bronhoskopija).
Laparoskopija – tā ir līdzīga endoskopijai, tikai tai nepieciešams neliels iegriezums pacienta ādā uz vēdera. Tad ar tievu caurulīti, kas tiek saukta par laparoskopu, tiek apskatīti uzmanību izraisošie laukumi, un tiek ņemti audu paraugi biopsijai.
Onko – citoloģija/histoloģija – tiek noņemti audu paraugi, lai pārbaudītu šūnu līmenī iespējamo onkoloģisko slimību klātbūtni.
Ja izmeklējumi parāda, ka iespējams ir ļaundabīgs audzējs jeb vēzis, tiek uzsākta ārstēšana. Tās prognozes ir atkarīgas no audzēja stadijas un veida, jo dažādi audzēji atšķirīgi pakļaujas terapijai.