Ar vairogdziedzera vēzi lielākoties slimo sievietes. Šī vēža attīstību veicina bērnībā saņemts apstarojums galvas un/vai kakla daļai
medicīnisku iemeslu dēļ.
Kā izpaužas vairogdziedzera vēzis?
Slimniekam parādās sūdzības par nesāpīgu veidojumu vairogdziedzera rajonā – kakla priekšpusē. To pavada balss aizsmakums, rīšanas traucējumi, smakšanas sajūta.
Kā atklāt vairogdziedzera vēzi?
To var veikt ar ultrasonogrāfijas palīdzību, kas noteiks vairogdziedzera formu un veidojumu skaitu vairogdziedzerī. Šīs izmeklēšanas laikā ar speciālas adatas palīdzību var paņemt audu paraugus no aizdomīgajiem veidojumiem vairogdziedzerī. Šīs analīzes rezultāts apstiprinās vai noliegs vēža diagnozi.
Kā ārstē vairogdziedzera vēzi?
Lielākā daļa veidojumu vairogdziedzerī nebūt nav ļaundabīgi. Šī iemesla dēļ ļoti svarīga ir pārliecinoša slimības diagnozes noteikšana. Apstiprinošas atbildes gadījumā var domāt par ārstēšanos:
- Ķirurģiska ārstēšana – vairogdziedzera pilnīga vai daļēja izņemšana.
- Ārstēšana ar radioaktīvo jodu B1. Šo ārstēšanos nosaka ārsts onkologs.
- Apstarošana – lieto, ja ķirurģiskas operācijas laikā nav iespējams izņemt visu audzēju, piemēram, gadījumos, kad tas ir ieaudzis blakus esošo orgānu audos.
- Ķirurģiskās operācijas nereti kombinē ar apstarošanu vai radioaktīvo jodu B1, taču ķīmijterapiju šā vēža ārstēšanā nepielieto.